Campus Tenure & Promotion Advisory Committees

Committee members

2022–23 Tenure Advisory Committee

  • Sanya Carley
    O'Neill School of Public & Environmental Affairs
  • David Crandall
    Luddy School of Informatics
  • Janet Decker
    School of Education
  • Wendy Gamber
    History
  • Caroline Chick Jarrold
    Chemistry
  • David Koceja
    School of Public Health
  • Pete Kollbaum
    School of Optometry
  • Rob Potter
    The Media School
  • Kennon Smith
    Eskenazi School of Art, Architecture + Design
  • Brian Yanites
    Earth and Atmospheric Sciences
  • Kimberly Geeslin
    Associate Vice Provost,
    TAC Liaison
  • Dede Borik
    Assistant Director
    Academic Personnel Policies and Services
  • Kim Jones
    staff support

2022-23 Promotion Advisory Committee

Research/Creative Activity Subcommittee

  • Asma Afsaruddin
    Middle Eastern Languages and Cultures
  • Jennifer Barber
    Sociology
  • Patrick Dove, Chair
    Spanish and Portuguese
  • Ruth Gassman
    School of Public Health
  • Jonathan Karty
    Chemistry
  • Thomas Nelson Laird
    School of Education
  • Heather Reynolds
    Biology
  • Geoffrey Sprinkle
    Kelley School of Business
  • Judah Cohen
    Associate Vice Provost
    PAC Liaison
  • Dede Borik
    Assistant Director
    Academic Personnel Policies and Services
  • Kim Jones
    Staff support

Instructional Subcommittee

  • Carl Briggs
    Kelley School of Business
  • Donetta Cothran
    School of Public Health
  • Barbara Dennis
    School of Education
  • Luke Gillespie
    Jacobs School of Music
  • Armin Moczek
    Biology
  • Michael Morrone
    Kelley School of Business
  • Cathrine (Cate) Reck
    Chemistry
  • Elizabeth Limons Shea
    Theatre, Drama, and Contemporary Dance
  • Robert Terrill
    English
  • Henry Wakhungu
    O'Neill School of Public and Environmental Affairs
  • Judah Cohen
    Associate Vice Provost
    PAC Liaison
  • Dede Borik
    Assistant Director
    Academic Personnel Policies and Services
  • Kim Jones
    Staff support